23. február: Nebezpečná hra s ropou – Nemecko proti Grécku – Zaútočí ISIS na Európu?

Saudská arábia rozohrala nebezpečnú hru o to, kto vydrží pri nízkych cenách ropy najdlhšie. Pri tejto hre môže cena ropy klesnúť až na 10 – 20 dolárov za barel. Z nízkych cien budú profitovať spotrebitelia a dovozcovia v Ázii a Európe. Porazené budú štáty, ktorých veľká časť príjmov závisí na jej vývoze. Nízke ceny majú ničivý dopad na Ghanu, Angolu a Nigériu, kde je až 70% rozpočtu vlády financovaných jej vývozom. V ťažkostiach je aj Venezuela. V Rusku hrozí, že sa vďaka kombinácii západných sankcií a nízkych cien ropy zopakuje rok 1998.

Mark Gilbert z agentúry Bloomberg sa zamýšla nad tým, prečo je nemecká vláda v prípade Grécka tak tvrdá, že sa nakoniec môže stať odchod Grécka z eurozóny jediným riešením:

1. Nemecko môže považovať odchod Grécka za žiadúci podľa logiky: odstránenie najslabšieho člena môže posilniť eurozónu ako celok.

2. Nemecko môže obetovať Grécko aby posilnilo disciplínu v eurozóne. Štáty eurozóny nie sú nadšené z nemeckých požiadaviek na rozpočtovú disciplínu. Ak Nemecko urobí ústupky, aby udržalo Grécko v eurozóne, môžu prísť s požiadavkami aj ostatné krajiny. Najmä Francúzsko a Taliansko by uvítali zmenu v prísnej politike úspor.

3. Stret filozofií. Pri vyjednávaní stoja proti sebe dve nezmieriteľné filozofie a Nemci nie sú takí pragmatickí ako sme dúfali.

Postup teroristického hnutia ISIS, ktoré sa dostalo do Lýbie, vyvoláva napätie v Taliansku. Pobrežie Lýbie je vzdialené len o málo viac ako 100 kilometrov od talianskeho ostrova Lampedusa a niečo cez 300 kilometrov od Sicílie. Bojovníci ISIS dávno sľubujú dobitie Ríma a potom celej Európy. Nebude trvať dlho kým sa džihádistickí bojovníci infiltrujú na lode s utečencami a dostanú sa do Európy. Talianska polícia je pripravená nasadiť špeciálnu protiteroristickú políciu na ochranu citlivých turistických lokalít. Bude to stačiť?

Rafael Behr z Guardianu sa pýta, akou veľkou nočnou morou môže byť referendum o zotrvaní Británie v EÚ, ktoré prislúbil David Cameron. V dobe problémov, ktoré sa na Úniu rútia zo všetkých strán majú ostatné štáty v agende dôležitejšie veci ako pomáhať Cameronovi v jeho „volebnej kampani“. Solidaritu štátov EÚ testuje vojna na Ukrajine a problém Grécka, džihádistický terorizmus je zasa skúškou toho, či prežijú základné piliere, na ktorých je EÚ postavená. Britskí podnikatelia tiež nie sú nadšení vyhliadkou na vystúpenie ich krajiny z Únie.

23.2. 2015

Zdieľajte... Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone