Snehové vločky pod lupou

vlocky-cover

Ak sa pozrieme na padajúci sneh pod silnou lupou, uvidíme veľké množstvo rôznych druhov snehových vločiek. Od najznámejších kryštálov v tvare hviezd, cez doštičky, ihličky až po duté ľadové kužele. Každý jeden kryštál tvorí približne miliarda molekúl vody.

Snehové vločky vznikajú tak, že sa okolo zrniek prachu alebo peľu začne zrážať vodná para. Keď sú vločky ťažké, oblak ich neudrží a začne snežiť. Ich tvar je závislý hlavne na teplote, pri ktorej vznikajú.

 

Druhy snehových vločiek:

Jednoduchý šesťuholník

Najzákladnejší tvar snehového kryštálu je šesťuholníkový hranol. Tieto hranoly sú však väčšinou také malé, že ich voľným okom len ťažko vidieť.

vlocky-01-jednoduche-hranoly

Doštičky v tvare hviezd

Sú to tenké doštičkovité kryštály so šiestimi širokými ramenami, ktoré tvoria tvary podobné hviezdam. Často sú vyzdobené prepracovanými a symetrickými znakmi. Tieto vločky sa tvoria pri teplote približne -2 stupne Celzia, alebo ak sa teplota pohybuje okolo -15° Celzia.

vlocky-02-dosticky-v-tvare-hviezd

vlocky-02-dosticky-v-tvare-hviezd2

Vločky v tvare hviezd

Sú kryštály veľké 2-4 mm v priemere a sú ľahko viditeľné voľným okom. U ľudí sú jednoznačne najobľúbenejším druhom snehových vločiek.

vlocky-03-Hviezdne-Dendrites

vlocky-03-Hviezdne-Dendrites2

Veľké hviezdy

S priemerom 5mm alebo aj väčším tvoria najväčšie snehové kryštály. Kryštály môžu byť veľmi tenké a ľahké a spôsobujú nízku hustotu snehovej pokrývky. Najlepší snehový poprašok na lyžovanie je zložený práve z tohto druhu vločiek.

vlocky-04-Fernlike-Stellar-Dendrites2

vlocky-04-Fernlike-Stellar-Dendrites

Duté kužele

Šesťhranné kužele sú na oboch koncoch často duté a oba duté konce sú symetrické. Tieto kryštály sú veľmi malé. Voľným okom len ťažko uvidíte dutinky alebo bublinky na ich koncoch.

vlocky-05-sestihranne-kuzele

Ihlice

Ihlice sú štíhle kryštáliky ľadu, ktoré vznikajú pri teplote okolo -5 ° C. Ak vám ihličky napadajú na rukáv, vyzerajú ako malé kúsky bielych vlasov.

vlocky-06-ihlice

Uzavreté kužele

Uzavreté kužele vznikajú najprv ako stĺpce a na ich oboch koncoch sa následne vytvoria doštičky.

vlocky-07-uzavreté kužele

Dvojité doštičky

Sú to vlastne dve spojené doštičky. Jedna z týchto doštičiek rastie vždy rýchlejšie ako druhá. Výsledkom je jedna väčšia doštička pripojená k druhej, omnoho menšej. Navonok vyzerajú ako obyčajné hviezdicovité vločky a až pri pozornejšom skúmaní je vidieť druhú, menšiu ľadovú doštičku.

vlocky-08-dvojite-dosticky

Trojuholníkové kryštály

Vznikajú pri teplote približne -2 C a sú relatívne vzácne.

vlocky-09-trojuholnikove-krystaly

12 stranné vločky
Sú tiež pomerne vzácne.

vlocky-10-12stranne

 

Druhy a tvary snehových vločiek:

vlocky-druhy-vlociek-infografika

 

Vznik rôznych druhov vločiek v závislosti na teplote:

vlocky-diagram-vzniku

 

Zdroje:
www.snowcrystals.com, www.its.caltech.edu
www.compoundchem.com
www.flickr.com/photos/chaoticmind75

Zdieľajte... Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone