6 grafov, ktoré ukazujú, že americký sen je mŕtvy

„Americký sen je mýtus,“ vyhlásil pred niekoľkými týždňami bývalý hlavný ekonóm Svetovej banky a nositeľ Nobelovej ceny Joseph Stiglitz. Nasledujúcich šesť grafov by malo potvrdiť tieto slová a ukázať, že americký sen je len fantázia:

1. Najviac ikonickým prvkom „amerického sna“ bol vždy vlastný dom. Počet Američanov, ktorí vlastnia domy, sa prepadol a vlastníctvo domu sa ocitlo mimo možnosti väčšiny Američanov. Môžu za to najmä rastúce úrokové sadzby a ceny domov.

americky-sen-1domy

 

2. Mzdy väčšiny Američanov dlhodobo klesajú alebo stagnujú. Stúpajú len príjmy najbohatšej vrstvy Američanov.

americky-sen-2mzdy

 

3. Meritokracia je mýtus. Američania vždy verili, že úspech v živote je priamo úmerný ich úsiliu a schopnostiam. Americký sen bol postavený na presvedčení, že ktokoľvek v Amerike sa dokáže vlastnými schopnosťami a úsilím vypracovať na vrchol. Realita v dnešných Spojených štátoch je však iná. Takmer polovica amerických mužov, ktorí vyrástli v chudobnom prostredí, v ňom zostanú celý život.

americky-sen-3meritokracia

 

4. USA nie je krajina otvorených možností. Podľa prieskumov sú v USA väčšie nerovnosti a nižšia sociálna mobilita ako napr. v Nemecku, Japonsku, Dánsku alebo Austrálii…

americky-sen-4moznosti

 

5. Manažment zarába nepomerne viac ako priemerní Američania. Podľa prieskumov zarábali v roku 1965 riaditelia firiem 20-krát viac ako bežní zamestnanci. Dnes zarábajú manažéri takmer 300-krát viac.

americky-sen-5platy

 

6. Vysokoškolské vzdelanie sa stáva luxusom elity. Agentúra Bloomberg vypočítala, že sa od roku 1978 zvýšilo školné o 1225%. Približnej 70% absolventov opustilo vysokú školu s dlžobou v priemere 28400 dolárov.

americky-sen-6skoly

 

Zdroje: MIC, Census, WashingtonPost, Brookings, EPI, BloombergBusiness

Zdieľajte... Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone