Lukyanov: Rusko sa cíti zraniteľné, jedinou zárukou je jeho jadrový arzenál

lukyanov-text

„V Európskej únii sú hlboké štrukturálne problémy. Bolo by zvláštne očakávať, že sa ich Rusko nebude snažiť využiť vo svoj prospech. Rusko chápe, ako funguje EÚ a ako môže ovplyvňovať jej rozhodnutia. Takže áno, podporujeme tie sily, ktoré môžu narušiť napríklad jednotu sankcií. To je, podľa môjho názoru, legitímne,“ Fjodor Lukyanov, editor časopisu Russia in Global Affairs. „Rusko sa cíti veľmi zraniteľné. Jedinou zárukou pre ruskú bezpečnosť, ak nie zvrchovanosť a existenciu, je odstrašujúci jadrový arzenál.“


Fjodor Lukyanov, editor časopisu Russia in Global Affairs, je v Rusku jedným z najvplyvnejších odborníkov v oblasti zahraničnej politiky. Je považovaný za človeka, ktorý publikuje oficiálne názory ruskej vlády na zahraničnú politiku Ruska. Nasleduje skrátená verzia rozhovoru, ktorý poskytol Lukyanov redaktorom časopisu VOX:

- Veľa ľudí vníma snahu Ruska rozdeliť navzájom západných lídrov a tým oslabiť schopnosť západu organizovať opatrenia proti Rusku…

Európska únia má veľké problémy. Nevytvoril ich však Putin. Všetky vzájomné rozkoly boli do EÚ vložené už pri jej založení. Ani Orbán sa nestal maďarským premiérom kvôli Putinovi. Spočiatku bol aj Orbán spoľahlivý antikomunista a mal antiruské cítenie. Rovnako politika Grécka nie je taká, aká je, kvôli Putinovi.

Všetko sa deje preto, lebo v Európskej únii sú hlboké štrukturálne problémy. Bolo by zvláštne očakávať, že sa ich Rusko nebude snažiť využiť vo svoj prospech. Rusko chápe ako funguje EÚ a ako môže ovplyvňovať jej rozhodnutia. Takže áno, podporujeme tie sily, ktoré môžu narušiť napríklad jednotu sankcií. To je, podľa môjho názoru, legitímne.

V minulosti boli v EÚ dve krajiny, ktoré rozhodovali fakticky za celú Úniu: Nemecko a Francúzsko. Teraz je to už len Nemecko. Vzťahy Nemecka a Ruska sú v súčasnosti zlé. Nemecko zastáva pozíciu, ktorú spočiatku nikto nečakal. Ruské vedenie podcenilo skutočnosť, že Nemecko začalo samé seba vnímať ako európskeho vodcu. Nemeckí biznismeni mali vždy záujem o ruské trhy a podporovali dobré vzťahy medzi krajinami. Situácia sa však zmenila. Nemecká vláda teraz povedala biznisu, aby bol ticho. V hre sú vyššie záujmy a väčšie riziká.

- Ako vnímajú Rusi NATO? V Európe prebieha diskusia o integrácii Švédska a možno aj Fínska do NATO. Aké by boli dôsledky?

NATO sa v ruskom vnímaní vrátilo ako hlavný symbol ohrozenia. To, čo sa deje v severnej Európe a Pobaltí, je veľmi nešťastný a nebezpečný vývoj. Cieľom Ruska nie je testovať na pobaltských štátoch jednotu NATO, aj keď sa to mnoho ľudí na Západe domnieva. Naozaj si nemyslím, že je to cieľom ruského vedenia.

Pobaltské štáty majú obavy, sú vydesené tým, čo sa môže stať. Chcú mať NATO na svojom území fyzicky. Problém je v tom, že neveria NATO, dôverujú len Američanom. Neveria ani európskym spojencom, pretože majú zlé historické skúsenosti. Boja sa, že v prípade mimoriadnej udalosti im ich nemeckí priatelia povedia: „Prepáčte, nemôžeme vás teraz chrániť…“

Upokojiť pobaltské štáty je jedným z hlavných úloh NATO. Preto v tejto oblasti prebieha toľko vojenských aktivít. Rusko na to reaguje, pretože to vníma ako nepriateľský prístup k ruskej hranici. Je to začarovaný kruh.

- Putin v poslednej dobe hovorí viac a viac o ruských jadrových zbraniach…

Rusko sa cíti veľmi zraniteľné. Je tu rozšírená viera, že jedinou zárukou pre ruskú bezpečnosť, ak nie zvrchovanosť a existenciu, je odstrašujúci jadrový arzenál.

- Ako Rusko vníma Hillary Clintonovú? Pravdepodobne sa stane demokratickou kandidátkou na prezidenta USA…

Jedným z najväčších zlyhaní bývalého amerického prezidenta Billa Clintona bolo, že chcel transformovať Rusko a nepodarilo sa mu to. Nakoniec bol zo všetkého strašne sklamaný. Rovnako pre Hillary a jej tím bola politika voči Rusku zlyhaním. Psychologicky je pre Hillary a mnoho ďalších Rusko nedokončená práca.

- Čo bude chcieť dosiahnúť?

Mnoho ľudí v Rusku verí, že sa bude snažiť vrátiť veci do línie z roku 1990 a podporovať Rusko vo vnútornej transformácii.

- Znamená to zmenu režimu?

Ako dlhodobý cieľ, áno. Nie silou, samozrejme, ale podporou nejakého druhu spoločenského rozvoja, ktorý prevráti súčasný systém a bude podporovať nový.

- Môžeme teda očakávať, že bude mať Clintonová k Rusku nepriateľský prístup?

Áno, veľmi nepriateľský prístup. Hillary je z ruského pohľadu najhorší možný prezident USA. Možno horšia ako republikáni.

- Ako si myslíte, že Putin vníma USA?

Putin je úprimný anti-američan.  Nie je to o Obamovi, Bushovi alebo Clintonovi. Putin vníma Ameriku ako ničivú a destabilizačnú silu. Nechce napádať Ameriku, ale chrániť Rusko.

zdroj: VOX

Zdieľajte... Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone