Ratifikácia, kapitulácia a odklad v Kyjeve

ratifikacia-kapitulacia-odklad

V utorok, 16. septembra 2014, hlasovali súčasne Ukrajinský a Európsky parlament o ratifikácii asociačnej dohody medzi Ukrajinou a EÚ. Ukrajinský parlament v ten deň odhlasoval podporu Porošenkovmu mierovému plánu pre východ Ukrajiny, ktorý obsahuje rozsiahlu samosprávu, špeciálne cezhraničné väzby s Ruskom a záruky na používanie ruského jazyka v oblasti.

Čo je však mätúce, po trojstrannej schôdzke medzi EÚ, Ukrajinou a Ruskom sa odložilo vykonávanie veľkého množstva častí asociačnej dohody a Dohody o voľnom obchode (DCFTA) do konca roku 2015.


Michael Emerson: Ratification, capitulation, postponement all at the same time in Kyiv (CEPS)

Čo sa tu deje? Ratifikácia, kapitulácia a odklad v Kyjeve

Ratifikácia znamená, že Ukrajina jasne potvrdila svoju európsku voľbu a väčšina jej obyvateľov a územia je pre Putinove Rusko, ktoré zo seba urobilo pre Ukrajincov nepriateľov, stratené. EÚ musí teraz urobiť všetko pre to, aby rýchlo podporila Ukrajinu v jej rozhodnutiach.

Kapitulácia znamená, že Porošenko musel prijať prímerie s ruskou vojenskou silou. Podpora rebelov zo strany Ruska vzrástla a dramaticky obrátila priebeh vojny. Podmienky Porošenkovho mierového plánu však nie sú celkom jasné. Rebeli by zo začiatku chceli samosprávu na spôsob Podnesterska a neskôr vytvoriť nezávislé republiky s koridorom až na územie Krymu, ktorý by sa tiahol pozdĺž celého azovského pobrežia. Vytvorenie koridoru, ktorý by siahal na Krym a ďalej k Podnestersku by znamenalo odrezanie zvyšku Ukrajiny od Ruska. Ruskému prezidentovi by sa táto myšlienka zrejme tiež páčila.

Odklad znamená, že Porošenko a EÚ boli ochotní prijať kompromis s Ruskom vo veci ruských snáh zabezpečiť si priaznivejšie podmienky pre svoje ekonomické záujmy v rámci obchodovania s Ukrajinou. V najhoršom prípade úplne zastaviť asociačnú dohodu s Európskou úniou, píše Michael Emerson v blogu Ratification, capitulation, postponement all at the same time in Kyiv.

Odloženie vykonávania veľkého množstva častí asociačnej dohody nemení jej podstatu. Odklad poskytuje čas na pokračovanie trojstranných rozhovorov o relevantných témach, ako napríklad technické regulácie týkajúce sa ruských exportov na Ukrajinu.

Či sa v priebehu trojstranných rokovaní medzi Ukrajinou, EÚ a Ruskom nájde vhodný kompromis, to sa ešte len uvidí. Mnoho ľudí v Únii a na Ukrajine je skeptických. Materiál pre skepsu im dáva Putinova taktika a propaganda, ktorá môže zhruba zodpovedať Čingischánovmu výroku aplikovateľnému na 21. storočie: Buď sa podriadite mojej autorite alebo vás zničím. Pre mnohých ďalších však nádej zomiera posledná…

MP, Zdroj: Michael Emerson: Ratification, capitulation, postponement all at the same time in Kyiv
Centre for European Policy Studies (CEPS)

Zdieľajte... Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone