Putinov blaf

putin

Od roku 2008 sa Putin snaží vyvolať dojem, že sa Rusko vrátilo na pozíciu svetovej veľmoci. V tejto chvíli – keď sa USA snaží dostať z bahna vojen v moslimskom svete a Európania sú v oslabení a v inštitucionálnom neporiadku – sa snaží Rusko ukázať výkon, ktorý je nad jeho skutočné schopnosti. V skutočnosti zostáva Rusko stále len regionálnou mocnosťou a tieňom z toho, čím býval Sovietsky zväz.

Mimo veľké mestá ako Moskva či Petrohrad je život v Rusku tvrdý. Ruská ekonomika je silne zameraná na vývoz energie a je závislá na jej vysokých cenách. Tie nemôže Rusko nijak ovplyvniť. Ani vojensky sa Rusko nemôže v žiadnom prípade porovnávať s USA. USA a Rusko majú napäté vzťahy už dlhšiu dobu. Reštart vzájomných vzťahov počas ministrovania Hillary Clintonovej sa nepodaril a vzťahy medzi oboma krajinami sa odvtedy len zhoršili.

Snowdenom začala pre Putina rada propagandistických a diplomatických víťazstiev. Záležitosť so Snowdenom poskytla Putinovi konečne možnosť oplatiť poníženia, ktoré uštedrovali Spojené štáty Rusku od rozpadu ZSSR (Kosovo, Ukrajina, oranžové revolúcie v bývalých sovietskych satelitoch).

Putinovi sa pomocou Snowdena podarilo vytvoriť dva dôležité dojmy:

Prvý je, že Rusko je stále schopné zraňovať USA. Tento názor je rozšírený v krajine medzi tými, ktorí sú presvedčení, že aféru Snowden uviedlo do pohybu práve Rusko.

Druhý dojem, ktorý sa Putinovi podarilo vyvolať je, že USA sú pokrytecké. Spojené štáty často obviňovali Rusko z porušovania ľudských práv, ale v tejto chvíli sú to Rusi, ktorí chránia Američana, ktorý odhalil rozsiahle porušovanie ľudských práv Spojenými štátmi.
Útok Spojených štátov na Sýriu, dôležitého ruského partnera, mohol toto poníženie Rusku vrátiť.V prípade, ak by sa Obama rozhodol zaútočiť, nedokázalo by mu v tom Rusko v žiadnom prípade zabrániť. To, že Putin vyslal do oblasti vojnové lode, bol len symbolický akt. V prípade stretu s americkými jednotkami by behom niekoľkých chvíľ Rusko celú flotilu stratilo. USA však už nechcú ísť do ďalšej vojny ako v Iraku alebo Afganistane. Putin využil situáciu, zahral brilantný diplomatický ťah a znova sa postavil do úlohy mierotvorcu.
Putinove blufy vytvárajú v Rusku dojem, že sa krajina vrátila k svojej veľkosti a to je pre neho dôležité. Aj keď to nie je pravda.

voľne spracované podľa Stratfor
2013

Zdieľajte... Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone