Prečo Tsipras Grécko nespasí

tsipras-grecko-nespasi-text
Za menej ako mesiac svojho funkčného obdobia nová grécka vláda zistila, že bude veľmi ťažké splniť predvolebné sľuby, zmeniť hospodárstvo krajiny a  vzťahy s európskymi partnermi. Bleskový postup, ktorým chcel nový grécky premiér Alexis Tsipras získať pre Grécko ústupky, narazil na tvrdú realitu. Z doterajšieho nezdaru si však môže Tsipras vziať niekoľko ponaučení.

Po prvé – pred tzv. trojkou (Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond) nie je úniku a trojka zostane hlavným partnerom novej gréckej vlády.


Po druhé – európski lídri sú si vedomí toho, že ak by hneď ustúpili Grécku, mohlo by to v budúcnosti spôsobiť problémy pri ďalších európskych štátoch. Okrem toho sú zaviazaní domácim voličom. To, aby išli pred svojich voličov a do národných parlamentov so žiadosťami o zmenu podmienok záchranného balíku pre Grécko, nie je príjemná vyhliadka.

Po tretie – Grécko zistilo, že si musí nájsť spojencov, pretože momentálne žiadnych nemá. Ani Írsko a Portugalsko, ktoré čelili pred rokmi obdobným problémom ako Grécko a ktoré sa po ťažkých úsporných opatreniach dostávajú z krízy, nebudú bojovať za “grécku vec”.

Po štvrté – väčšine európskych partnerov nie je nová vláda v Aténach po chuti. Nie sú im po chuti ani nové rokovania s Gréckom, ktoré môžu otvoriť Pandorinu skrinku a na povrch môžu vyplávať ďalšie problémy.

Po piate – zatiaľ čo sa vedú diskusie, Grécko vidí, že nedokáže zastaviť odliv bankových vkladov. Čím dlhšie rokovania trvajú, tým väčšie je riziko, že vláda a jej európski partneri stratia kontrolu nad osudom krajiny v eurozóne.

Sme toho názoru, že ak chce Grécko zostať v eurozóne, má pomerne malý priestor na kompromisy. Do doby, kým sa nájde riešenie, ktoré by vyhovovalo aj Tsiprasovi aj európskym partnerom, by mala grécka vláda komunikovať s občanmi viac racionálne a bez vzbudzovania ďalších nereálnych nádejí.

V rokovaniach s partnermi by mala zasa usilovať o konštruktívne kompromisy a postupné riešenie problémov pomocou malých krokoch, namiesto toho, aby dúfali v jeden veľký skok.

 

Zdieľajte... Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone