Kto vedie revolúciu na Ukrajine?

ua-ktojekto-jaros

Dmitrij Jaroš a Pravý sektor

Vodca zoskupenia Pravý sektor Dmitrij Jaroš je politický extrémista. Rád používa násilie. Rusko nazýva večným nepriateľom, ale vyzýva aj k opatrnosti voči Európskej únii. Pravý sektor je silne protiruská a nacionalistická organizácia. Radikálna skupina velebí Stepana Banderu, ukrajinského nacionalistu. Bandera riadil partizánsku armádu a až do začiatku 50tych rokov bojoval za nezávislosť Ukrajiny. Zavraždil ho v roku 1959 agent KGB pomocou kyanidu. Stepan Bandera doposiaľ rozdeľuje ukrajinskú spoločnosť. Niektorí Ukrajinci v ňom vidia vojnového zločinca, iní národného hrdinu, ktorý bojoval proti okupácii krajiny Sovietskym zväzom.


ua-ktojekto-klicko
Vitalij Kličko a strana UDAR

Ukrajinská demokratická aliancia za reformy ÚDER (UDAR) je proeurópska politická strana. V roku 2012 získala 14 % hlasov. Umiestnila sa na treťom mieste a stala sa treťou najsilnejšou stranou v parlamente. UDAR odmieta násilie. V priebehu krízy sa strana niekoľko krát snažila o politickú dohodu.
Vodca UDARu, niekoľkonásobný boxerský šampión Vitalij Kličko je majster sveta v ťažkej váhe. Narodil sa v roku 1971 v Kyrgizstane v rodine sovietskeho dôstojníka. Ako dieťa žil niekoľko rokov v Československu. Kličko má titul Ph.D. v obore športová veda a filozofia.

ua-ktojekto-julia
Júlia Tymošenková, Arsenij Jaceňuk a Vlasť

Vlasť je považovaná za stredovú, umiernenú a sociálne-liberálnu formáciu.  Júlia Tymošenková (narodená v roku 1960) bola v roku 2009 vyhlásená za najpríťažlivejšiu politickú líderku sveta (internetové hlasovanie Hottest Heads of State, uverejnené v denníku The Daily Telegraph). Tvár Oranžovej revolúcie a bývalá ukrajinská premiérka získala v druhom kole prezidentských volieb v roku 2010 45,47% hlasov (Viktor Janukovič získal 48,95% hlasov voličov). V roku 2011 bola Tymošenková odsúdená na sedem rokov väzenia za podpísanie nevýhodných zmlúv na dodávku ruského zemného plynu. V priebehu protivládnej revolúcie parlament odhlasoval jej prepustenie.

ua-ktojekto-arsenij

V dobe, keď bola Júlia Tymošenková vo väzení, viedol stranu Arsenij Jaceňuk. Jaceňuk sa narodil v roku 1974, vyštudoval ekonómiu a právo. Viedol vlastnú právnickú kanceláriu, bol viceguvernérom centrálnej banky, ministrom hospodárstva, šéfom diplomacie a niekoľko mesiacov predsedal Ukrajinskému parlamentu. V roku 2010 kandidoval za prezidenta. Získal necelých 7% hlasov a skončil na štvrtom mieste.

ua-ktojekto-oleg
Oleh Ťahnybok a strana Sloboda

Oleh Ťahnybok  sa narodil v roku 1968 v Lvove. Študoval medicínu a právo. Jeho Všeukrajinské združenie „Sloboda“ je silne pravicová strana. Radikálne sa stavia proti ruskej menšine a je silne antikomunistická. Často podporuje silové riešenia, nezvyklé nie sú ani antisemitské a rasistické prejavy predstaviteľov strany. Vo voľbách v roku 2012 získala skoro 11% hlasov (2 129 246) a stala sa piatou najsilnejšou stranou v parlamente.

publikované 2. marca 2014

Zdieľajte... Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone