Ako sa za 10 000 rokov zmenili broskyne, melóny a kukurica…

evolucia-rastlin-1

Za približne 10 000 rokov, kedy sa ľudia začali zaoberať poľnohospodárstvom, sa ovocie a zelenina veľmi zmenili. Vďaka šľachteniu, výberu semien z najlepších druhov alebo zmenám klímy, získali doma pestované plodiny lepšie vlastnosti, veľkosť alebo chuť, stali sa odolnejšími a rozšírili sa aj do iných častí sveta. Zmena niektorých druhov ovocia alebo zeleniny bola dramatickejšie, ako si dokážeme predstaviť.

Pre vedcov bola dlhú dobu jednou z najväčších záhad kukurica. Kukurica, ktorá je dnes možno najdôležitejšou poľnohospodárskou plodinou, bola domestikovaná asi pred 10.000 rokmi z divokej americkej trávy teosinte. Tráva teosinte súčasnú kukuricu pripomína len veľmi málo.

Za tisíce rokov získali ľudia z divokej trávy dnešnú kukuricu a rozšírili ju po celom svete. Šľachtenie kukurice pokračuje aj dnes. Staré techniky vytláča genetické inžinierstvo. Kontroverzná geneticky modifikovaná kukurica, ktorá sa pestuje napríklad aj v susednom Česku, by mala byť odolnejšia voči škodcom, ale aj menej závislá na počasí. Podľa odporcov GMO technológií môžu geneticky modifikované rastliny vážne narušiť prirodzený ekosystém.

KUKURICA

evolucia-rastlin-kukurica

BROSKYŇA

evolucia-rastlin-peach

MELÓN

evolucia-rastlin-melon

zdroj: JamesKennedyMonashnsf.gov, vox.com

Zdieľajte... Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone