Je zamrznutý konflikt na Ukrajine najlepším riešením?

zmrznutý-konflikt-text2

Podľa Edward W. Walkera existuje najmenej šesť možných scenárov ďalšieho vývoja na Ukrajine.

1. Implementácia dohody Minsk II. (pravdepodobnosť je menej ako 1%)

2. Obnova kontroly Kyjeva nad separatistickým územím (pravdepodobnosť je menej ako 1%)

Rovnako ako dodržiavanie dohody MINSK II, je obnova kontroly ukrajinskej vlády nad separatistickým územím veľmi nepravdepodobný scenár. Kyjev nemá dostatočnú vojenskú silu na porazenie separatistov. Okrem toho, politické a ekonomické náklady na reintegráciu nepriateľského, militarizovaného a zdevastovaného regiónu by boli pre Kyjev v súčasnosti príliš vysoké.

3. Stabilné zamrznutie konfliktu a vytvorenie nárazníkových zón, ktoré by boli strážené medzinárodnými mierovými silami –  scenár „Podnestersko“ (pravdepodobnosť 5%)

Na realizáciu tohto scenára chýba politická vôľa USA, Európskej únie, Moskvy aj Kyjeva. Šance však môžu v priebehu nasledujúcich mesiacov stúpať.

Pre vysvetlenie, Podnestersko je úzky pruh územia Moldavska. Po rozpade Sovietskeho zväzu po krátkom krvavom konflikte so separatistami, stratilo Moldavsko nad územím Podnesterska kontrolu. V roku 1994 sa všetky strany konfliktu dohodli na prímerí a medzi územím Moldavska a Podnesterska vytvorili stráženú zónu. Medzinárodné spoločenstvo stále považuje Podnestersko za súčasť Moldavska. V praxi však nemá moldavská vláda na toto územie žiadny vplyv.

4. Ďalšie útoky separatistov a rozšírenie územia pod ich kontrolou (pravdepodobnosť 25%)

Táto možnosť nie je veľmi pravdepodobná najmä z dôvodu, že ďalšie útoky, napríklad na mesto Mariupol alebo iné významné oblasti, sú mimo vojenské schopnosti separatistov. Aj s účasťou Ruska by útoky znamenali týždne, možno mesiace bojov. To by bol najlepší spôsob ako zjednotiť Európu a USA, čo nie je v záujme Moskvy.

5. Model „Náhorného Karabachu“ (pravdepodobnosť 25%)

Model „Náhorného Karabachu“ by znamenal zamrznutý konflikt, v ktorom sami bojovníci rozhodnú, že existujúce línie kontroly sú prijateľné a dohodnú sa na prímerí.

6. Nestabilný zamrznutý konfikt (pravdepodobnosť 45%)

Zamrznutý konflikt bez väčších územných strát alebo ziskov, v podobe aká bola na východe Ukrajiny po páde mesta Deblacevo.

 

Podľa Walkera existuje niekoľko dôvodov prečo by bol v súčasnosti stabilný zamrznutý konflikt najlepším riešením pre všetky strany:

1. Kyjevu by umožnil riešiť katastrofálne hospodárske problémy

2. Katastrofálne hospodárske problémy by umožnil riešiť na území „Novoruska“ aj separatistom

3. USA by sa mohlo viac sústrediť na naliehavé bezpečnostné problémy na Blízkom východe a Ázii

4. Zmiernil by tlak na preťaženú ruskú armádu, ruský rozpočet a ekonomiku

5. Umožnil by získať čas a pripraviť pôdu pre rokovania medzi Ruskom a USA a pripraviť novú bezpečnostnú architektúru pre Európu


Zdroj

Foto: Sasha Maksymenko

Zdieľajte... Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone