Skeptici v Európskom parlamente. Konečne.

farage-mame-sa-bat

Mnohí sa pred voľbami do Európskeho parlamentu desili, koľko zástupcov euroskeptických, populistických a nacionalistických strán v ňom zasadne. Či nebudú mať títo ľudia dostatočnú silu na to, aby sa im podarilo zmeniť smerovanie Európskej únie alebo aspoň ochromiť Európsky parlament. Tieto obavy boli však od začiatku zbytočné.

V prvom rade Európsky parlament nemá tak silné právomoci, aké by si zaslúžil. Európska únia je stále v rukách národných vlád a politických strán. Druhý dôvod, o ktorom všetci rozprávajú, je ten, že antieurópske strany zatiaľ nedokážu vytvoriť jednu silnú skupinu. Skeptici, populisti a nacionalisti v Európskom parlamente sú chaotickým „zoskupením“ a ak niečo dokážu v blízkej budúcnosti vytvoriť, tak len zmätok a nie skutočnú antieurópsku politiku.

Som presvedčený, že silne integrovaná Európa so spoločnou armádou, zahraničnou politikou atď., je to najlepšie pre nás všetkých. Napriek tomu som rád, že mali antieurópske strany úspech a dostali sa do Európskeho parlamentu. A to z niekoľkých dôvodov.

V prvom rade preto, lebo protieurópske strany konečene ukázali, akú majú v skutočnosti silu a tá sila je malá. Hoci v niektorých krajinách nemilo prekvapili, väčšina z nich stále zostáva na politickom okraji.

V druhom rade, lebo demokracia potrebuje opozíciu. Doteraz vládol v Európskom parlamente konsenzus a nuda, ktorý Európu neposúval dopredu. Demokracia potrebuje diskusiu, alternatívy a pohyb.

Opozícia je pre demokraciu potrebná. Parlament, kde sa nestretávajú názory, je zbytočný. Európsky parlament potrebuje skutočnú opozíciu, nie parlamentných gašparkov, ktorí budú riešiť výzor Van Rompuya alebo nezmysly okolo splachovačov a uhoriek, ako tomu bolo doreraz. Dúfam, že sa v antieurópskom tábore nájde dôstojná opozícia a Európsky parlament sa nestane kabaretom na smiech zvyšku sveta. Snáď príde s antieurópanmi do parlamentu nový vietor a v euroskeptických stranách sa nájdu skutočne opoziční poslanci, ktorí posunú diskusiu dopredu. K zmenám, aké Európa potrebuje.

A ešte jedna vec ma teší. V jednom z povolebných komentárov som čítal, že prítomnosť euroskeptikov v parlamente naštartuje proeurópske strany, ktoré sa budú snažiť urýchliť potrebnú federalizáciu Európskej únie. A to sa mi páči…

písané pre EDS
jún 2013

 

Zdieľajte... Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone