Kto je spoločným nepriateľom Ruska a Západu?

Kým sa médiá, politici a analytici venujú kríze vo vzťahoch Západu a Ruska, na Blízkom východe získavajú teroristi z Islamského štátu kontrolu nad stále väčším územím. Teroristické hnutie si nárokuje na územia v Sýrii, Iraku, Egypte, Jemene, Lýbii, Alžírsku a Saudskej Arábii. Podľa vyjadrení predstaviteľov ISIS preniknú čoskoro bojovníci Islamského štátu do Talianska a Španielska. Neskôr chcú islamisti „oslobodiť“ Čečensko, získať Krym a územia na Kaukaze.

ISIS postupuje rýchlo a nič nenecháva na náhodu. Má vlastné „marketingové oddelenie“, efektívne využíva sociálne siete na nábor nových bojovníkov z Európy a cielenou brutalitou napĺňa prvé stránky novín. Na obsadenom území medzitým otvára školy a mešity. Predpokladá sa, že aj vďaka súpereniu Iránu a Saudskej Arábie a zmätenej zahraničnej politike USA sa bude bezpečnostná situácia v regióne zhoršovať, čo môže ISIS ďalej posilňovať.

Nemali by sme zabúdať, že Rusko – nech už sú jeho vzťahy so Západom akokoľvek zlé – poskytuje Európe nevedomky neoceniteľnú službu – ochrannú hrádzu pred prenikaním radikálneho islamu na západ.

Rusko má z Čečenska a ďalších severokaukazských oblastí veľmi zlé skúsenosti s islamskými radikálmi. Možno práve preto vníma ruská vláda citlivo nebezpečenstvo islamského terorizmu. Ruskí úradníci často používajú termín „Islamský štát“ v úvodzovkách, aby neurazili moslimov žijúcich na území Ruskej federácie, ktorí nemajú žiadny vzťah k terorizmu a najväčšia moslimská skupina v Rusku vydala proti ISIS fatwu. Vyhlásila, že všetci členovia ISIS sú teroristi a nepriatelia islamu.

Rusko sa obáva najmä schopnosti ISIS prenikať do iných teroristických skupín. Niektorí vodcovia kaukazských militantov už údajne prisľúbili vernosť Islamskému štátu. Priamo v radoch ISIS bojuje v súčasnosti približne 4000 ľudí z Ruska a bývalých sovietskych republík.

V prípade, ak nepriateľstvo, kolotoč sankcií a vzájomných útokov povedie k oslabeniu Ruska, môže sa táto prirodzená ochrana pred militantným islamom, ktorú Rusko Európe poskytuje, zrútiť. V tom prípade by boli štáty Európskej únie ohrozené asymetrickou vojnou a terorom nielen z juhu, ale aj z východu.

Nikto v Európe nemôže poprieť, že vzťahy Západu a Ruska vytvárajú hrozbu pre mierové spolužitie. Nikto nemôže poprieť, že došlo k porušeniu medzinárodného práva. Ak však Západ a Rusko vynaložia snahu, môžu vzájomné konflikty urovnať. S Ruskom sa dá rozprávať. Na rozdiel od militantov z ISIS, ktorí nevyjednávajú, nepoznajú strach a nemajú hranice, na ktorých by sa zastavili.

 

Zdieľajte... Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone