ISIS – najbohatšia teroristická organizácia na svete

isis-cover-mala

Kriminálna činnosť, ako je vydieranie a únosy, vynáša predstaviteľom ISIS takmer 12 miliónov dolárov mesačne. Keď islamisti z ISIS obsadili Mosul, vykradli banky a stali sa tak najbohatšou teroristickou organizáciou na svete. Okrem vydierania, únosov alebo prania špinavých peňazí, zarába ISIS 1 až 3 milióny dolárov denne z nelegálneho predaja ropy.

Hranica islamského štátu, ktorý ISIS založila, bude krvavá dovtedy, kým bude existovať. Každý, kto chce začať krížovú výpravu proti ISIS, si musí najprv uvedomiť jednu vec: vzhľadom k tomu, čo organizácia počas uplynulých dvoch rokov vybudovala v Sýrii a Iraku, bude veľmi náročné vyhnať organizáciu z regiónu. Vyhnať ISIS si bude vyžadovať totálnu vojnu na zemi a nie iba letecké útoky.

Ak má byť pokus o zničenie ISIS krátkodobým cieľom skupiny zloženej z desať až pätnásť tisíc mužov, píše protiteroristický expert Brian Fishman, nemá žiadnu šancu na úspech. Operácia na zničenie ISIS si bude vyžadovať priamu vojenskú intervenciu na oboch stranách hranice Iraku a Sýrie. Bude vyžadovať roky bojov, desiatky, ak nie stovky miliárd dolárov a oveľa viac ako len 15.000 vojakov.

Do dnešných dní nikto neponúkol prijateľnú stratégiu ako poraziť ISIS, ktorá by neobsahovala vojenský záväzok USA v bojoch na zemi. Stratégiu, kde by USA neboli plne zapojené v bojoch na zemi, nikto v budúcnosti ani nepredloží, pretože žiadna neexistuje, hovorí Fishman.

Barack Obama prirovnal skupinu k rakovine, ktorej šírenie treba zastaviť.  „ISIS nemá miesto v 21. storočí“, povedal Obama a Jon Kerry pred niekoľkými dňami na Twitteri napísal, že „ISIS bude rozdrvená“. Ako každá vojenská kampaň zahŕňajúca amerických vojakov, bude aj vytlačenie ISIS a obnovenie funkčnej správy na oboch stranách iracko-sýrskej hranice vyžadovať, aby USA urobili krok čelom vzad k svojmu stále izolacionalistickejšiemu postoju.

isis

Organizácia vznikla behom vojny v Iraku z irackej Al-Kaidy. Podľa Fishmana je ISIS veľmi flexibilná organizácia. Stačí sa pozrieť ako ďaleko zašli od roku 2007, kedy bola organizácia potlačená 150-tisíc americkými vojakmi, ktorí v tej dobe okupovali Irak. Od invázie USA do Iraku prešla mnohými zmenami a v súčasnosti je najsilnejšia za celú dobu svojej existencie.

MP
zdroje: bussinesinsider.com, time.com

obrázok: businessinsider.com

 

Zdieľajte... Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone