Ukrajinský tieň nad obnovou Európskej ekonomiky

ukrajinsky-tien-text

Eskalácia obchodnej vojny medzi Západom a Ruskom prostredníctvom krízy na Ukrajine vrhá tieň na hospodársku obnovu Európy. Podľa Medzinárodného menového fondu môžu byť náklady na udržanie Ukrajiny oveľa vyššie, ako sa predpokladalo. V prípade pokračovania bojov na východnej Ukrajine môže byť potrebných ďalších 19 biliónov dolárov, aby krajina prežila rok 2015. Je pravdepodobné, že veľkú časť tejto sumy budú musieť zaplatiť Európania. Toto všetko sa deje v dobe, keď je zotavovanie európskej ekonomiky veľmi krehké.

Eskalácia západných sankcií a odvetných sankcií zo strany Ruska je dôsledkom rozdielneho pohľadu na svoje záujmy na Ukrajine. Rusko je z historických dôvodov presvedčené, že má na Ukrajine oprávnené geopolitické záujmy. Podľa Ruska musí Ukrajina zostať mimo EÚ a NATO. Západ je zasa presvedčený, že po rozpade Sovietskeho zväzu má Ukrajina právo vybrať si, kam chce patriť a s kým sa spojiť. Ďalšiu komplikáciu prináša fakt, že prezidentovi Putinovi zvyšuje hra so Západom popularitu v Rusku.

Predpokladá sa, že rozpory sa v dohľadnej dobe nepodarí zmierniť. Západ rozšíril svoje sankcie. Tie teraz zahŕňajú viac osôb a firiem a dotýkajú sa už aj ropy a zbrojárskeho priemyslu. Zo strany Ruska hrozí, že tiež rozšíri svoje sankcie. Rusko by sa mohlo zamerať na textil, automobily a obmedziť svoj vzdušný priestor pre západné letecké spoločnosti. Čo je ešte zlovestnejšie, Rusko obmedzuje vývoz zemného plynu do krajín, ako je Poľsko a Slovensko, aby sa ubezpečilo, že si Ukrajina nebude môcť kompenzovať embargo na dovoz ruského plynu.

Koľko bude stáť Ukrajina?

Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) môžu byť náklady na udržanie Ukrajiny oveľa vyššie, ako sa predpokladalo. V prípade pokračovania bojov na východnej Ukrajine môže byť potrebných ďalších 19 biliónov dolárov, aby krajina prežila rok 2015. Je pravdepodobné, že veľkú časť tejto sumy budú musieť zaplatiť Európania. Ďalšie prostriedky budú potrebné aj vtedy, keď Rusko v zime zastaví Ukrajine plynové kohútiky.

Dlhotrvajúca patová situácia medzi Ruskom a Západom by bola veľmi škodlivá aj pre ruskú ekonomiku, ktorá je už teraz na prahu hospodárskej recesie.

Prepad ruskej ekonomiky však nie je dobrý ani pre európskych exportérov do Ruska. Napriek všetkému bude mať pokračovanie a predlžovanie „vojny sankcií“ silný dopad na európsku ekonomiku. Ešte väčší dopad na Európu bude v prípade, ak Rusko vytiahne cez zimu svoju energetickú kartu. Rusko pokrýva Európe okolo 30 percent energetických potrieb a jeho rozhodnutie obmedziť vývoz do Európy by mohlo byť veľkou ranou pre európske hospodárstvo.

V dôsledku ukrajinskej krízy sa už v druhom štvrťroku 2014 zastavilo hospodárske zotavovanie Európy. V prípade, ak sa bude kríza stupňovať aj cez zimu, je reálna šanca, že Európa upadne do hospodárskej recesie. Z toho dôvodu je poľutovania hodné, že Európska centrálna banka (ECB) sa naďalej zdráha prijať plnohodnotnú politiku kvantitatívneho uvoľňovania a naštartovať tým európsku ekonomiku. V budúcnosti, keď bude ECB k tomuto kroku prinútená, by mohlo byť pre európsku ekonomiku už príliš neskoro.

zdroj: MP, American Enterprise Institute
foto: Dietrich Hering

Zdieľajte... Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPrint this pageEmail this to someone